Nacionalna Zajednica Bošnjaka Istre  
Novosti arrow Novosti arrow Izvještaj o radu NZBI od 2005. do 2009.godine
Izvještaj o radu NZBI od 2005. do 2009.godine Ispis E-mail
Utorak, 30 Ožujak 2010
Poštovani članovi Skupštine, dame i gospodo, dragi gosti i predstavnici medija. Dopustite mi da se osvrnem na rad u proteklom mandatu ovoga Izvršnog odbora i mene kao predsjednika NZBI. Ali još prije samog izvješća o radu dopustite mi da kažem nekoliko riječi o radu NZBI prije našeg mandata.  Još davne 1993. godine dvadesetak istaknutih bošnjaka je započelo sa realiziranjem ideje o organiziranju Nacionalne zajednice kao krovne organizacije bošnjaka u Istri. Prvi sastanak smo održali u mom uredu kao inicijativni, a nastavili smo sa radom u Beharu kojega je tada vodio rahmetli Salih Agić. Te 1993. godine nismo uspjeli osnovati zajednicu zbog opstruacije nekih naših pripadnika koji nisu mogli dopustiti da se formira neka organizacija u kojoj oni nisu bili glavni. Postigli su to da se zajednica nije formirala a neki naši istaknuti članovi otišli razočarani sa nakanom da se više ne vrate u naše organizacije. Među njima su dr. Mulić Hazim i dr.sc.prof. Muratbegović Aida i još neki. Budući da nismo osnovali našu Nacionalnu zajednicu Salih Agić je naš Statut kojeg smo već pripremili poslao u Zagreb. Na temelju tog Statuta je dr. Pašalić sa još nekolicinom istomišljenika formirao BNZH. Mi smo 1995. godine ponovno organizirali osnivačku Skupštinu NZBI i tada uspješno formirali zajednicu pod nazivom Nacionalna zajednica Muslimana Istre. Za prvog predsjednika smo u punoj kino dvorani izabrali Asima Čabaravdića. Rad tadašnje zajednice nije dao očekivane rezultate, zbog toga jer je  gosp. Čabaravdić bio zauzet  poslovnim obvezama te zbog toga nije stigao dovoljno vremena posvetiti programima zajednice. Višekratno smo ga molili da organizira Skupštinu, pa da izaberemo novo vodstvo ako on ne stiže raditi zbog obveza. Nije nas pozivao na Skupštinu samo smo jednog dana čuli da je izabran novi predsjednik Muminović Sadik na nekom uskom skupu od nekolicine članova. Nitko od nas koji smo bili nositelji inicijative za formiranje prve zajednice nije bio nazočan tom činu. Nakon nekoliko godina su me zvali brojni naši ugledni ljudi da pokušamo promjeniti stanje u našoj zajednici kako se nebi crvenili pred našim sugrađanima nekih naših predstavnika koji su nas zastupali u javnom i političkom životu. Tako smo došli do toga da smo se pokušali dogovorom uključiti u red NZBI ali nije išlo zbog osobnih interesa nekih pojedinaca. Ipak smo uspjeli organizirati Skupštinu na kojoj je smjenjen tadašnji predsjednik NZBI Muminović Sadik dok je predsjednik Nadzornog odbora gosp. Velagić Kemal u dogovoru sa nama dao ostavku. Ja sam izabran za predsjednika NZBI, a gosp. Dervović Munir za predsjednika Nadzornog odbora. Budući da je malo članova izvan Pule zbog opstrukcije sudjelovalo u radu Skupštine, 2006. godine je na sljedećoj Skupštini u Izvršni odbor i Nadzorni odbor izabrani članovi izvan Pule po novom Statutu naše zajednice. Kada smo preuzeli zajednicu počeli smo takoreći od nule. Bivši predsjednik Muminović Sadik je pokupio svu dokumentaciju od zajednice skupa sa nošnjama zajednice, a od naše folklorne sekcije sa našim nošnjama je formirao KUD Bosna. Mi smo unatoč svemu, a posebno opstrukciji nekih bošnjaka na lokalnoj razini po gradovima u Istri koji se nisu mirili sa promjenama po kojima oni nisu bili više glavni u svom harmanu pokrenuli aktivnosti NZBI. Već u prvoj godini smo uspjeli izraditi novi Statut, omasoviti članstvo u cijeloj Istri, pridobiti većinu vodećih bošnjaka u lokalnim sredinama te pokrenuti neke projekte koji su postali opće prihvaćeni. Već slijedeće godine smo organizirali Festival bošnjačke kulture u Istri, zatim smo formirali ogranak u svim gradskim središtima u Istri te na taj način smo osigurali povezanost bošnjaka iz cijele Istre i zajedničko upravljanje Zajednicom. Omasovili smo članstvo te dosegli broj od oko 600 članova što je ukazivalo na veliko povjerenje članova naše manjine u NZBI koji u NZBI vide najbolje zastupnike svojih interesa i čuvara svojih kulturnih vrijednosti. Nadalje smo formirali sekcije preko kojih možemo ostvarivati zacrtane programe i projekte radi ostvarivanja ciljeva koji su od trajnog interesa naše manjine, kao što su folklorne sekcije, informatičke sekcije, knjižnička sekcija, sekcija mladih, sportska sekcija i sekcija za gospodarsku suradnju i sekcija za kordinaciju i suradnju. Posebno valja spomenuti napredak po pitanju folklora. Naime folklor se poečo razvijati preko ogranaka pa je tako u Buzetu osnovana folklorna skupina pod nazivom Buzetski biseri koji su već stasali u ozbiljnu folklornu družinu. Imali su i izuzetno dobar nastup u Puli prilikom obilježavanja Dana nezavisnosti BIH i Dana žena. Slična inicijativa se počela razvijati i na području Labinštine (Raša, Labin i Kršan). Ove aktivnosti bi trebalo potaknuti i u ostalim ograncima. Višekratno smo pozivali naše ljude da isprave u matičnom uredu nacionalnu pripadnost na način da naziv Musliman zamjene sa nazivom Bošnjak, što je izuzetno važno radi konzumiranja zakonom zajamčenih prava. Napravljeni su određeni pomaci u tom smjeru ali ne i dovoljni. Iz tog razloga smo u nekim gradovima izgubili Vijeće pa sada imamo predstavnike ( Kršan, Raša). Ipak zahvaljujući našem radu po prvi put imamo predstavnike u Poreču prof. Šehanović i Buzetu gosp. Muratagić. Ono što posebno vrijedi istaći i na što imamo razloge biti ponosni je projekt čiji smo mi autori, a to je Festival bošnjačke kulture u Istri. Održali smo ga prvi put 2006. godine, kao prvo javno predstavljanje nas Bošnjaka u Istri. Festival smo organizirali na terasi Doma hrvatskih branitelja. Bitno obilježje festivala je predstavljanje naše kulture i običaja kroz igre, pjesme sevdalinke i pripremanje bosanskih gurmanskih specijaliteta. Festival danas po uzoru na nas imaju i druge nacionalne manjine u Istri, a i naše manjine diljem Hrvatske. Ove godine je peta godišnjica festivala, vrijedna tradicija koju valja nastaviti. Sada se festival održava kao izlučno takmičenje po našim ograncima, a završnica na nivou Istre u Puli krajem šestog mjeseca, a na nivou Hrvatske krajem godine. Uveli smo i praksu pomoći socijalno ugroženim Bošnjacima sa popisa Centra za socijalnu skrb diljem Istre, i na taj način pokazali da vodimo brigu o najsiromašnijim pripadnicima naše manjine. Isto tako smo organizirali na početku našeg mandata posjet u Srebrenicu kao mjesto najvećeg stradanja Bošnjaka u proteklom ratu. Svake godine sudjelujemo u konvoju „Da se ne zaboravi“, a radi se o posjetu uglavnom mladih iz Hrvatske u Srebrenicu. Redovito nastupamo na Radio Puli u emisiji posvećenoj manjinama radi informiranja naših članova i pripadnika o aktivnostima u NZBI. Imamo u povodu svih programskih aktivnosti i konferencije za tisak kako bi pozvali naše članove i pripadnike naše manjine da sudjeluju u programima zajednice. Naši nastupi su redovito popraćeni kako u Glasu Istre tako i na lokalnim radio i TV postajama. Naše članove informiramo o programskim aktivnostima i putem dopisa na kućnu adresu, te u direktnim redovitim kontaktima, a redovito objavljujemo naše aktivnosti na web stranici naše NZBI. Kako bismo harmonizirali odnose između Vijeća naše manjine i naše zajednice nastupili smo na Izborima za Vijeće i predstavnike nacionalnih manjina koji su održani 19.06.2007. godine. Tako smo na županijskoj razini imali 25 svojih kandidata od ukupno 50 kandidata, a izabrani su 22 vijećnika sa naše liste. Po gradovima u Istri također smo ostvarili dobar uspjeh, pa se može reći da od tada imamo izvrsne odnose naše NZBI i Vijeća kako županijskog tako i po gradovima te sa predstavnicima naše manjine. Drugi veliki test za našu NZBI su bili izbori za saborskog zastupnika. Bili smo prvi koji su organizirali sučeljavanje kandidata za Sabor iz redova naše manjine. Odazvali su se većina kandidata, a svi su pohvalili našu inicijativu i ponašanje u ovoj situaciji. Omogućili smo svakom kandidatu koji je to tražio predstavljanje na skupovima koje smo organizirali po gradovima u Istri. Ovim aktivnostima smo postigli cilj da naši ljudi upoznaju kandidate i njihove programe te da sukladno tome donesu odluku za koga će glasati. Ove aktivnosti smo koristili da zajedno sa kandidatima pozivamo naše ljude da odu u Matični ured i upišu svoju nacionalnost Bošnjak ako to već nisu učinili.            Budući da smo formirali ogranke u svim većim gradovima u Istri bilo je nužno i naš Statut prilagoditi svakom tipu organiziranja pa smo 2007. godine izvršili određene izmjene i dopune Statuta u tome smislu. Organizirali smo i susret predstavnika ZE-DO kantona i njihovog Biznis servisa sa našim poduzetnicima u Galižani, a već sljedeće godine smo skupa sa HGK Istre posjetili sajam ZEPS u Zenici na kojem su sudjelovali i naši poduzetnici, te ostvarili trajnu suradnju i kontakte. Po pitanju prostora za rad naše zajednice dogovorili smo se sa VBNMIŽ i VBNMGP da zajednički rješavamo prostor za naše aktivnosti. Tako smo pronašli prostor u Trierskoj 5 u centru Pule od 250 m2. Taj prostor nam je grad Pula dao na besplatno korištenje od 10 godina. Projekt za uređenje je u izradi, Županija je već platila izradu projekta za nas. Imamo izuzetno dobre odnose sa Vlastima kako na nivou Istarske županije tako i po gradovima u Istri. Zbog toga što se naš rad prepoznaje kao društveno koristan, a nas kao vodeće osobe uvažene kao korektne i koperativne dogovorili smo se sa vodećim strukturama u Županiji da će nam pomoći i u uređenju i opremanju ovoga prostora. Inače prostor bi služio svim našim asocijacijama za programe koji su od interesa za bošnjake kao i za širu društvenu zajednicu, osim naravno političih stranaka. Pitanje prostora je već rješeno u ograncima; Raša, Labin, Kršan, Rovinj i Buzet, a uskoro i Poreč. Ono što svakako valja spomenuti je da smo organizirali i posjet u Sarajevo gdje smo ostvarili značajne kontakte kako u samom gradu tako i u Matici iseljenika, zatim organiziranju okruglog stola na temu „Organiziranost i rad bošnjačkih asocijacija u RH i kako dalje“. Uveli smo praksu obilježavanja značajnih datuma iz naše prošlosti kao što je Dan nezavisnosti BIH, podignuli smo skupa sa drugim našim asocijacijama spomen ploču Bošnjacima poginulima u Prvom Svjetskom ratu na Austro-ugarskom Mornaričkom groblju u Puli. Redovito u prigodama sudjelujemo na malonogometnim turnirima na koje nas pozivaju druge manjine, a i mi putem naše sportske sekcije koju vodi Šehić Džemal organiziramo malonogometne turnire na koje pozivamo i druge manjine u Istri. Nastojimo ostvariti dobru suradnju sa svima, a posebno bih istaknuo dobru i suradnju sa Islamskom zajednicom koja nas podržava u našim programima na očuvanju naše tradicije običaja i identitet. Posebno vrijedno postignuće naše NZBI je knjiga Bosanska tradicionalna kuhinja autora Salih Agića koju smo tiskali skupa sa Inartom d.o.o. iz Poreča. Brojne promocije ovog vrijednog djela smo održali po Hrvatskoj, BIH i Sloveniji. Knjiga je visoko kvalitetna i cjenjena. Nažalost njen autor, naš Salih Agić je iznenada preminuo i zauvijek nas napustio, a bio je čovjek koji je uvijek bio spreman staviti se u službu svake aktivnosti za dobrobit Bošnjaka i naše zajednice u cjelini. Bilo je u našoj aktivnoj NZBI još mnogo drugih manje značajnih aktivnosti koje nemožemo sve niti pobrojati.    Unatoč brojnim uspjesima i vrlo aktivnom radu NZBI bili smo izloženi učestalim pokušajima pojedinih grupacija i interesnih skupina iz naše manjine da kroz destruktivno djelovanje prema ograncima i organizacijskim oblicima NZBI ostvare svoje političke ciljeve. Pa su tako omalovažavali naš rad, klevetali rukovodeće članove bošnjačkih asocijacija, kontradiktornim izjavama su nastojali poremetiti odnose unutar bošnjačkih udruga i svojim djelovanjem su unijeli pomutnju među pripadnike bošnjačkog naroda. Opstruirali su provođenje plana i programa NZBI prisvajajući postignuća NZBI. Krenuli su u osnivanje paralelnih zajednica, kao npr. u Poreču, a najavljivali su slično i u drugim gradovima. Sve to rade bez obzira na uspješnost i prepoznatljivost naše NZBI čiji su rad prepoznala i šira društvena zajednica, te služimo za primjer drugim srodnim organizacijama. Naše aktivnosti su prepoznate i u široj društveno političkoj zajednici, a tako imamo dobre odnose sa Županijskim vodstvom kao i vladajućom političkom stranakom IDS-SDP u Istri. Isto tako i naši ogranci imaju dobre odnose sa vladajućim strukturama na razini gradova u kojima djeluju. NZBI je po Statutu službena, samostalna i vanstranačka organizacija čiji su ciljevi afirmacija specifičnih prava i zadovoljenje svekolikih nacionalnih, kulturnih, politčkih, ekonomskih i društvenim interesa svojih članova, te samostalno obavlja svoju djelatnost. Kako bi ovu statutarnu odredbu bili smo prisiljeni donijeti odluku da članovi vodstva NZBI (predsjednik, dopredsjednik, predsjednici ogranaka i članovi i predsjednici IO i NO te izabrani predstavnici u Skupštini) nemogu istovremeno biti i u vodstvu neke političke stranke. Oni koji su prihvatili neku vodeću funkciju u političkoj stranci prestao im je mandat u tijelima NZBI, da nebi došlo do zloupotrebe NZBI u političke svrhe svoje stranke. Ova odluka je imala za cilj sačuvati vodstvo zajednice od pritisaka da se priklone nekim stranačkim i pojedinačnim interesima koji iz toga proizlaze. Kako mi u svojem radu nastojimo raditi u interesu svih Bošnjaka neprihvatljiv nam je bilo koji oblik podjele pa tako ni stranački. Sada na našem prostoru djeluju dvije političke stranke sa bošnjačkim predznakom, a to su SDA i BDSH. Mi bi podrškom ili priključenjem samo jednoj od ovih stranaka izazvali opravdan gnjev i ljutnju one druge stranke kao i naših ljudi koji nisu članovi ovih stranaka. Umjesto opredjeljenja za stranku na temelju bošnjačkog predznaka izabrali smo opciju podrške programu kojega stranka ima i nudi te onoj stranci koja može najbolje pomoći zajednici na realizaciji „Platforme o interesima bošnjačke manjine u Istri“. Dakle sačinili smo program potreba naše manjine u smislu kvalitetne integracije u društvu kojem živimo te na temelju ovog programa i razgovora sa političkim strankama dogovorili podršku SDP-u na prošlim lokalnim izborima na nivou Istre, a kao djelu vladajuće koalicije IDS-SDP. Ovakav stav NZBI se pokazao ispravnim jer nam SDP omogućuje realizaciju naših programa i pomaže u rješavanju prostora za rad kao i svih naših potreba kao zajednice u cjelini. Naš interes je dobar odnos sa vladajućim strukturama jer nam male stranke koje nisu u poziciji nemogu pomoći u realizaciji nastojanja da se kvalitetno integriramo u društvu. Dokaz naše uvjerljivosti je i u činjenici da smo bili inicijatori osnivanja Savjeta za nacionalne manjine u Istri koji je osnovala Istarska županija, a koji je nedavno i započeo sa radom. Dosta smo toga već uradili, ali nismo do kraja zadovoljni jer nismo neke projekte priveli kraju. Prije svega poslovni prostor u Puli nije gotov za upotrebu, proces organiziranja NZBI nije dovršen, odnosno vraćen je korak nazad zbog negativnog djelovanja pojedinaca i grupa u zadnjoj godini. Zastupljenost naši pripadnika u tijelima i strukturama društva nije na potrebnoj razini, NZBI nije potpuno oslobođena prije svega, vanjskog utjecaja i osobnih interesa nekih pojedinaca kao ni pojedinih interesnih skupina. Započeli smo i proces priznanja autohtonosti naše manjine u nekim gradovima kao što su Raša, Kršan, Labin. Zbog nedovršenosti navedenih projekata i procesa odlučili smo se kandidirati za još jedan mandat da bi dovršili navedene projekte i procese do kraja. Vjerujemo da ste se i vi kao i brojni drugi bošnjaci spremni uključiti u rad sa nama kako bi zajednički dostigli postavljene ciljeve i dovršili započeti posao. Ove godine se navršava 15 godina od osnivanje naše Nacionalne zajednice. Godišnjica koju svakako treba na pravi način obilježiti te iskoristiti priliku da se sjetimo zaslužnih osoba za razvoj  naše zajednice kako iz redova našeg naroda tako i svih ostalih koji su doprinjeli našem razvoju. Ovo je i godina u kojoj trebamo naći odgovore na pitanja kako se dalje razvijati te koji su najbolji načini organiziranja i djelovanja.

 

Zadnja Promjena ( Srijeda, 31 Ožujak 2010 )
 
« Prethodna   Sljedeća »